پنج شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ برابر با ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸

میترا جشنی – کمتر از یک ماه دیگر بخش فارسی قدیمی‌‌ترین سازمان رسانه‌ای ملی جهانی بی‌بی‌سی هفتاد و هشت ساله می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ این رسانه پس از ۶۹ سال برنامه رادیویی به زبان فارسی،  بخش فارسی تلویزیون بی‌بی‌سی را راه‌اندازی کرد که یکی از پرحاشیه‌ترین رسانه‌های موسوم به  «فارسی‌زبان» با بودجه دولتی  غیرایرانی است.

از آغاز اعتراضات سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) در ایران و حرکت اعتراضی مسالمت‌آمیز ایرانیان علیه دولت وقت با ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که «جنبش سبز» نامیده شد، رسانه‌های آزاد خارج از ایران نقش چالش‌برانگیزی را در پوشش اخبار نارضایتی‌ها و موج اعتراضات مردم ایران ایفا کرده‌اند. جمهوری اسلامی در دهه‌های آغازین قرن بیست و یکم، یکی از فاجعه‌بارترین حکومت‌هایی است که نه تنها باعث بی‌ثباتی منطقه خاورمیانه و گسترش جنگ‌افروزی‌های فرقه‌ای شده است، همچنین مردم خود را با سیستم ارعاب و خشونت‌های پیوسته از ساده‌ترین آزادی‌ها محروم می‌کند و مخالفان خود را با  ایجاد ترور و  با روش‌های وحشیانه و بدوی از جمله سلاخی کردن از میان برمی‌دارد.

بیست و دوم نوامبر ۲۰۱۸ همزمان با بیستمین سالگرد یکی از ده‌ها موارد سرکوب دگراندیشان و آزادیخواهان ایران و یکی از وحشیانه‌ترین و فاجعه‌بارترین آنها موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای است. تلویزیون فارسی‌زبان بی‌بی‌سی برنامه هفتگی  «صفحه دو» روز بیست و دوم نوامبر را به ویژه برنامه‌ای مربوط به قتل‌های زنجیره‌ای با اجرای خانم فرناز قاضی‌زاده اختصاص داد.

خانم فرناز قاضی‌زاده در بخشی از برنامه این پرسش را در برابر مهمانان خود و صد‌ها هزار  مخاطب و بیننده این تلویزیون مطرح نمود: «طرد سیستم اطلاعاتی ایران و اینکه حالا حذف فیزیکی روشن است که در این پرونده صورت گرفته، پیش از اینهم صورت گرفته اما سیستم‌های اطلاعاتی در بقیه جاهای دنیا هم خیلی علیه السلام نیستند، از این کار‌ها ممکن است خیلی ازشان سربزند. چرا آنقدر شما و بقیه، همه متعجب‌اند از اینکه سیستم قضایی ایران چنین کاری را کرده باشد؟ چرا نباید بکند؟!»

این موضع در جهت نرمالیزه کردن سیاست وحشیانه جمهوری اسلامی درست زمانی توسط یکی از کارمندان رسمی ‌یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه‌های جهان اتفاق می‌افتد که از دی‌ماه سال گذشته موج جدیدی از اعتراضات مردمی ‌در ایران شکل گرفته که خواهان تغییرات ساختاری و سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی هستند. کارمند رسمی ‌بی‌بی‌سی درست در مقطع زمانی که هفته‌هاست کارگران، بازنشستگان، معلمان، رانندگان و سایر قشرهای جامعه  در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران دست به اعتصابات و راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز علیه گرانی و فساد و تورم و خشونت رژیم زده‌اند، این پرسش را از مهمانان برنامه  که اتفاقا از بازماندگان و قربانیان شدیدترین خشونت سیاسی جمهوری اسلامی در دهه دوم انقلاب- قتل‌های زنجیره‌ای- هستند و خطاب به هزاران بیننده مطرح می‌کند که چرا سیستم قضایی ایران نباید این کار (سلاخی مخالفانش ) را بکند؟!

 

چند تن از قربانیان جنایاتی که به «قتل‌های زنجیره‌ای» دگراندیشان معروف شد. ردیف بالا از راست:‌ حمید پورحاجلی زاده، کارون پورحاجی‌زاده، پروانه فروهر، داریوش فروهر؛ ردیف پایین از راست: محمدجعفر پوینده، مجید شریف، محمد مختاری، پیروز دوانی

سیاست نرمالیزه کردن جنایات و استمرارطلبی برای بقای رژیم اسلامی در ایران که خبرنگاران رسانه‌ای مانند بی‌بی‌سی فارسی در پیش گرفته‌اند به تداوم فاجعه موجود و سیاست‌های خشونت‌طلبانه جمهوری اسلامی علیه مردم خودش یاری می‌رسا‌ند.

این در حالیست که پیگرد و زندان و اعدام فعالین و مبارزین سیاسی حتی  در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی نیز ادامه دارد!

به عنوان یک زن ایرانی و فعال مدنی که سال‌هاست قربانی سیاست‌های غلط و انسان‌ستیز رژیم جمهوری اسلامی بوده‌ام در کنار صدها ایرانی که پس از پخش این مصاحبه از شبکه بی‌بی‌سی فارسی با انتقادات گسترده‌ی خود در  شبکه‌های اجتماعی این موضع کارمند رسمی ‌یک شبکه تلویزیونی بین‌المللی با میلیون‌ها مخاطب را در برابرجنایات رژیم جنگ‌افروز و خشونت‌طلب ایران محکوم کرده و به آن معترض هستند، خواستار پیگیری مدیریت شبکه  جهانی بی‌بی‌سی و بازخواست از کارمند این شبکه-خانم فرناز قاضی‌زاده- و پاسخگویی به مخاطبان در مورد سخنان و مواضع گستاخانه‌ی کارمندش هستم. هیچ خبرنگاری حق ندارد به بهانه‌ی آزادی بیان رفتار خشونت‌آمیز یک رژیم جنایتکار و قاتلانش را علیه دگراندیشان و مبارزان سیاسی و مدنی با «طبیعی» و «بدیهی» نشان دادن آن، موجه جلوه دهد.

 

 

https://kayhan.london/fa/1397/09/08/توجیه-و-نرمالیزه-کردن-ترورهای-حکومتی 

2019-07-26T17:16:44+00:00