در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن، ماه جاری، مقارن با ۱۳ و ۱۴ فوریه، شهر ورشو پایتخت جمهوری لهستان، میزبان نشستی رسمی ‌در سطح وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده مهمان است. موضوع این نشست چندجانبه «آینده صلح و امنیت خاورمیانه» است.

عدم شفافیت برنامه‌های موشکی و اتمی ‌جمهوری اسلامی، این رژیم را به خطر و معضلی جدی در جهت برپایی صلح و امنیت در خاورمیانه تبدیل کرده است. از این رو انتظار می‌رود یکی از محورهای اساسی  گفتگو در این نشست، ایجاد یک ائتلاف جهانی برای مبارزه با فعالیت‌های ضد بشری و جنگ‌طلبانه حکومت ایران باشد.

بر خلاف رأی و نظر وزیر امور خارجه ایران جواد ظریف که این نشست را محکوم به شکست دانسته است و همچنین کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که  میهمانان شرکت‌کننده در این نشست را تهدید کرده و خطاب به آنها گفته است که در صورت شرکت در این گردهمایی بحران، دامن آنان را نیز در بر خواهد گرفت؛ جمع کثیری از مردم ایران به همراه فعالان مدنی و سیاسی مقیم داخل و خارج از کشور از این نشست حمایت کرده و آن را منبع امید و خوشبینی برای ارتقای صلح و امنیت در خاورمیانه دانسته‌اند.

اعضای شبکه فرشگرد، باور دارند آنچه در این میان مهم است، رسیدن صدای مردم ایران  و مبارزان با فرقه تبهکار و اشغالگر جمهوری اسلامی به گوش جامعه جهانی است. وضعیت حقوق بشر و شرایط ناگوار اقتصادی مردم در داخل ایران نباید فراموش شود و رسیدن به این مهم، نیاز به همکاری و همبستگی و صدای هموطنانمان  برای اتحاد با این ائتلاف جهانی علیه فرقه تبهکار دارد. به همین علت میترا جشنی، عضو  فرشگرد  به عنوان نماینده این تشکل سیاسی نامه‌ای به سفیر لهستان در هلند، مارسین شپالک ارسال کرده است. ترجمه فارسی این نامه به شرح زیر است:

خدمت عالیجناب سفیر مارسین شپالک
سفارت لهستان در لاهه هلند
جناب آقای شپالک،
باعث افتخار بنده است که فرصتی پیش آمده تا این نامه را خدمت شما بفرستم. دوست دارم پیش از هر چیز از جمهوری لهستان برای میزبانی اجلاس وزیران خارجه برای اشاعه صلح و امنیت در خاورمیانه تشکر کنم. از هنگام اعلام برگزاری، این اجلاس باعث امید و خوشبینی میان مردم ایران شده است. صلح بالاترین هدف مردم ایران است و داشتن ایرانی که با مردمانش و همسایگانش در صلح باشد یکی از امیدهای بنیادین ایرانیان بوده است.

حضور فعالانه جمهوری لهستان، تحت رهبری رییس جمهور آندره دودا، در مباحث مربوط به صلح و امنیت خاورمیانه موجب دلگرمی‌ست. بسیاری از ایرانیان حکومت فاسد حاکم بر ایران را یکی از عوامل ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌دانند و به این حکومت به عنوان یک فرقه تبهکار و نه یک دولت مشروع نگاه می‌کنند. آیت‌الله‌هایی که کنترل حکومت را درتهران در دست دارند میلیاردها دلار از ثروت خزانه مردم ایران غارت کرده و بخشی از آن را صرف جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه کرده‌اند و می‌کنند و در این میانه، به پر کردن جیب‌هایشان و حمایت از تروریسم مشغولند. فرقه تبهکار حاکم بر تهران در حالی به فنا کردن منابع مالی ایرانیان می‌پردازد که بسیاری از هموطنانمان توان فراهم آوردن خوراک بر سر سفره‌های خود و خانواده‌هایشان را ندارند و ما شاهد ماجراهای غم‌انگیزی از مرگ کودکان در کلاس‌های درس هستیم چرا که پولی که باید صرف آموزش و پرورش شود، صرف جنگ‌افروزی و ماجراجویی خارجی می‌شود.

تاریخ به ما آموخته است دولت‌هایی که به دموکراسی و حقوق بشر احترام می‌گذارند هرگز باعث ایجاد تهدیدهای امنیتی برای همسایگانشان و بقیه دنیا نیستند. در برابر، دولت‌هایی همچون آلمان نازی، امپراتوری ژاپن و شوروی کمونیستی باعث و بانی جنگ‌های خانمانسوز، بدبختی مردمانشان و جرایم ضدبشری در طول تاریخ بوده‌اند. برای همین باور داریم که توجه به مسائل حقوق بشر و نبود انتخابات آزاد و شفاف از سوی حکومت فعلی حاکم بر ایران اهمیت ویژه‌ای دارد. ما باورمندیم که بدون براندازی حکومت فعلی در ایران، دستیابی به صلح در خاورمیانه مقدور نخواهد بود. با توجه به این نکات، باعث تأسف است که دیده می‌شود بعضی از کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا همچنان مشتاق به همکاری با فرقه تبهکاری هستند که به سرکوب ایرانیان می‌پردازد.

به ویژه، اقدامات فرقه تبهکار حاکم بر ایران تبعات گسترده‌ای ورای مرزهای ایران دارد و بر صلح و رفاه ملت‌های اروپایی تاثیرگذار است. به عنوان مثال:

• فرقه تبهکار حاکم بر ایران یکی از بزرگترین عوامل ایجاد جنگ‌های فرقه‌ای و خشونت در خاورمیانه بوده است.
• رفتار تنش‌زای حاکمان مستبد ایران باعث ایجاد موج‌هایی از آوارگان در سوریه، عراق، کردستان عراق، یمن، ایران و دیگر مناطق شده است. بسیاری از این آوارگان در حال تلاش برای ورود به اروپا هستند.
• در کنار این مسائل، تلاش بی‌وقفه دولت ایران برای دستیابی به سلاح‌های نامتعارف، شامل آزمایش موشک‌های بالستیک، تهدید عمده‌ای برای صلح در خاورمیانه و اروپا می‌باشد. نه تنها حکومت تمامیت‌خواه تهران در باره اینکه در مورد برنامه موشکی خویش هیچگونه محدودیتی قائل نیست جای تردیدی نگذاشته است، بلکه با افتخار در مورد اینکه جامعه جهانی را در مورد برنامه موشکی خویش فریب داده است داد سخن می‌دهد.
• اقدامات جمهوری اسلامی در سرکوب زنان بطور سازمان‌یافته و از طریق قوانین تبعیض‌آمیز بر خلاف شرافت انسانی و حقوق بشر می‌باشد.

ما باور داریم مردم ایران یکی از قربانیان اصلی فرقه تبهکار حاکم بر ایران هستند. امیدواریم که جمهوری لهستا، با توجه به سابقه درخشانش در ایستادگی و مبارزه برای آزادی، و تاریخ دوستی بین مردم ایران و لهستان، در کنار مردم ایران باشد و بماند. بسیاری از ایرانیان از اینکه ایران در زمان جنگ جهانی دوم به آوارگان لهستانی که از سرکوبگری فراری بودند پناه داده بود احساس افتخار می‌کنند. اکنون ما هستیم که از شما برای رهایی از حکومتی سرکوبگر و ایجاد صلح بنیادین در خاورمیانه درخواست حمایت کنیم.

همانگونه که مستحضرید، بسیاری از ایرانیان شجاع از دی ماه سال ۹۷ به اعتراضات خیابانی دست زده‌اند. در همین حال، بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور به سازماندهی خویش مشغول شده‌اند تا بتوانند از مبارزات برادران و خواهران خویش در ایران بپردازند. یکی از گروه‌هایی که با این هدف شکل گرفته است، گروه فرشگرد می‌باشد که در این مورد بیانیه‌ای را چند ماه پیش منتشر کرد. دفاع از آزادی و دموکراسی در ایران و پایان دادن به سیاست‌های غرب‌ستیزانه حکومت سرکوبگر فعلی از جمله اهداف این گروه می‌باشد.

تاریخ لهستان منبعی برای امید و باورمندی ایرانیان در مبارزاتشان در رسیدن به آزادیست. بسیاری از ما تلاش‌های لخ والسا در مبارزه با کمونیسم و براندازی حکومت سرکوبگر لهستان را به یاد داریم. و با نگاهی به گذشته‌های دورتر، از قانون اساسی سوم مه ۱۷۹۱ تا مقاومت لهستان در جنگ جهانی دوم و مقاومت ضد کمونیستی لهستان، ما از ایستادگی مردم لهستان در رسیدن به آزادی و مثالی که در مبارزه برای آزادی ایجاد کرده‌اند با احترام یاد می‌کنیم. بنابراین حمایت معنوی دولت لهستان و به رسمیت شناختن اهمیت حرکت مردم ایران برای آزادی و رهایی از یوغ فرقه تبهکاری که کشورمان را ویران کرده برای بسیاری از ایرانیان ارزش والایی دارد. امیدواریم که در این راه بتوانیم از استبداد به آزادی برسیم و حقوق اساس خود را به دست بیاوریم.
با سپاس

میترا جشنی

 

لینک منبع: 
https://kayhan.london/fa/1397/11/23/نامه‌ی-نماینده‌ی-فرشگرد-به-سفیر-لهس

2019-07-26T17:16:44+00:00