Loading...
Square 2020-05-29T17:19:16+00:00

برای روز موعود آماده شویم

میدان وِنسِسلاس در پراگ، میدان الکساندرپلاتس در برلین شرقی، میدان سرخ در مسکو، میدان نیکولا پاشیچ در بلگراد، میدان تحریر در قاهره، میدان استقلال در کی‌یِف؛ همه این میدان‌ها یک وجه مشترک دارند: آنها شاهد وقوع تظاهرات میلیونی بودند که به سقوط رژیم‌های دیکتاتوری حاکم منجر شد.

مطالعه تجربه‌های دهه‌های اخیر در براندازی رژیم‌های دیکتاتوری یا تمامیت‌خواه به ما می‌گوید که سقوط این رژیم‌ها بدون برپایی تحصن‌های میلیونی در میدان‌های اصلی‌شان ممکن نبوده است. در همه این کشورها، میدان‌های میلیونی درواقع محل تحقق شعار معروف “نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم” و چیره شدن “قدرت مردم” بر “اراده سرکوب” بوده‌اند.

اما چگونه می‌توان میدانی را به یک #میدان_میلیونی تبدیل کرد؟

تجربه اعتراضات ۱۰ ماه گذشته ایران نشان می‌دهد که فراخوان‌های گاه و بی‌گاه به دعوت یک یا چند کانال تلگرامی، در برپایی تجمعات بزرگ موفقیت چندانی نداشته و چه بسا با ایجاد دل‌سردی و نیز بازداشت شدن نیروهای پیشگام و پای کار، نتیجه عکس نیز بر جای گذاشته است. موارد نسبتا موفق اعتراضات سراسری هم‌چون اعتراضات مردادماه امسال نیز به طور خودجوش و بدون دعوت و فراخوان از قبل اعلام‌شده آغاز شد و برای چند روز ادامه پیدا کرد.

به باور ما، اگرچه سطح نارضایتی‌ها در ایران بسیار بالا است، اما این نارضایتی‌ها بدون آماده‌سازی فضای ذهنی جامعه، به عمل اعتراضی موثر منجر نمی‌شود. به بیان دیگر، ایده یک اعتراض بزرگ و میلیونی تنها زمانی قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد که این ایده در سطح جامعه فراگیر شود و به خانه‌های بخش بزرگی از مردم ایران راه پیدا کند.

امروز، بعد از ماه‌ها اعتراضات خیابانی و اعتصاب، زمان برنامه‌ریزی برای “روز موعود” و زدن ضربه نهایی به پایه‌های پوسیده و لرزان جمهوری اسلامی فرا رسیده است. این برنامه‌ریزی نه تنها تضاد و ضدیتی با ادامه اعتصابات و اعتراضات روزانه فعلی ندارد که برعکس به این نوع اعتصابات و اعتراضات، جهت و هدف می‌دهد و از افتادن آنها در دام روزمرگی جلوگیری می‌کند.

اینک فرشگرد، یک ماه بعد از اعلام موجودیت خود، فاز نخست کارزار #میدان_میلیونی را کلید می‌زند. در این مرحله، ما از همه هم‌میهنان دعوت می‌کنیم تا از هر فرصتی برای اطلاع‌رسانی در خصوص کارزار #میدان_میلیونی استفاده کنند و چه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، و چه در فضای واقعی و جمع‌های دوستانه و خانوادگی، به بحث و گفتگو درباره این کارزار بپردازند. در این فاز، هدف این است که #میدان_میلیونی به موضوع اول گفتگوی ایرانیان در رسانه‌های دیداری و شنیداری و اینترنتی، خانه‌ها و مغازه‌ها، کلاس‌های درس مدارس و دانشگاه‌ها، و کارگاه‌ها و کارخانه‌ها تبدیل شود.

ما به خوبی آگاهیم که موفقیت این حرکت به هم‌فکری، شکیبایی، و برنامه‌ریزی کافی نیاز دارد. وقوع #میدان_میلیونی ایران زمانی محقق خواهد شد که میلیونها نفر از ایرانیان از پیر و جوان، زن و مرد، و شهری و روستایی با آن همراه و هم‌دل شوند. از این رو، در کارزار #میدان_میلیونی، انرژی مبارزاتی ما بایستی بیشتر از هرچیز به متقاعد کردن هم‌میهنان هم‌فکر ولی‌ مردد صرف شود.

در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو، تمام تلاش ما به گسترش ایده #میدان_میلیونی معطوف خواهد بود. این کار به طور هم‌زمان در شبکه‌های مجازی و نیز از طریق اسکناس‌نویسی، دیوارنویسی، چاپ و توزیع اطلاعیه صورت خواهد گرفت. ساده‌ترین روش همراهی با این کارزار، گفتگو با اعضای خانواده و دوست و آشنا و همکار و هم‌کلاسی و… است. در این گفتگوها از ضرورت براندازی جمهوری اسلامی برای حفظ آب و هوا، دریا و خاک، و جوان و پیر ایرانی‌ سخن بگویید. از اینکه اگر این رژیم نرود دوران ضعف و ذلت ایران و ایرانی‌ به نابودی کامل ایران خواهد انجامید.

با شروع اطلاع‌رسانی و با گسترده‌تر شدن استقبال از کارزار #میدان_میلیونی، فرشگرد تلاش خواهد کرد تا چهره‌های شناخته‌شده و پرنفوذ ایرانی و بین‌المللی را با آن همراه کند. هم‌چنین، بخش مهمی از این کارزار به گفتگو با نظامیان و نیروهای انتظامی متمرکز خواهد بود تا در “روز موعود” به صفوف مردم بپیوندند و “رو به میهن” در مقابل “دشمن” بایستند.

ما هم‌چنین انتظار داریم که فراگیر شدن این کارزار، به نزدیکی بیشتر نیروهای برانداز سکولار بینجامد و به بحث‌های فرسایشی در خصوص شکل نظام حکومتی آینده پایان دهد. فرشگرد به نوبه‌ی خود، دست تمام کسانی‌ را که به برپایی یک دموکراسی سکولارِ لیبرال در ایران به جای جمهوری اسلامی باور دارند برای همکاری می‌فشارد.

آن زمان که کارزار #میدان_میلیونی به خانه‌ها، و فراتر از آن، به قلب‌های میلیون‌ها ایرانی برسد، فرشگرد با همراهی چهره‌ها و نیروهای مورد وثوق جامعه، فاز نهایی این کارزار را برای بازپس‌گیری ایران از “فرقه تبه‌کار” کلید خواهد زد. دیر نیست روزی که فر ایران دوباره فروزان شود.